2015 Cup Winners

 

W-O-T Society Challenge Shield

Best entry, Vegetable, Fruit & Flower

Sections A, B and C

Wayne Woodley

W-O-T Allotments & Garden Assoc. Cup

Competitor with the most points,

Vegetable Classes, section A

Ricky Stone

The Patrick Smith Trophy

Competitor with the best collection of

vegetables, section A

Roger Evely

W-O-T Village Hall Trophy

Competitor with the most points,

Fruit Classes, section C

Roger Evely

The Dave Preston Cup

Most promising junior gardener, section D

Amelia Hall

The Trustee Savings Bank Trophy

Competitor with the most points,

Flower Arranging Classes,

section E

Jenny Cooper

The Courage Cup Trophy

Best Exhibit Flower Arranging section E

Jenny Cooper

Park Gardens Nurseries Cup

Best exhibit, Junior Art, section F

George Wiseman

W-O-T Flower Show Cup

Best exhibit, Adult Art, section F

Don McFadyen

The Gywn James Trophy

Biggest & best grown onion

section XXl

Colin Mackenzie

The Eastfield Playgroup Trophy

Best entry, Children's Art and Crafts,

Section J

Emma Ashworth

W-O-T Village Hall Caterer's Cup

Competitor with the most points,

Junior Cookery, section K

Lucy Ashworth

The Phillipe Junior Challenge Cup

Competitor with the most points, Children's Art,

Section J

Sophie Buchanan

W-O-T Society Challenge Cup

Competitor with the most points,

Cookery, section K

Sue Murphy

The Trappings Trophy

Best entry colouring competition, section G

Phoebe Cross

W-O-T Village Hall Caterer's Trophy

Best entry, Cookery, section K

James Cross

The Foresters Arms Cup

Best exhibit, Adult Needlework

& Handicraft Classes, section L

Liz Boot

The Leigh Preston Cup

Best exhibit, Photography Classes,

Section M

Kate Groves

The Frank and Rhoda Richards Trophy

Most outstanding exhibit in the entire show

Eddie Addams

John Whitson Cup

Best Local Junior School Garden,

Section D

WOT Church of England Academy

SusWot Trophy

Plant Grown from a seed supplied by SusWot,

Section D

Harriet Lupton

The Tankard

An Item Knitted or Sewn, Men Only

Section L

Bob Kempshall

SusWot Trophy

Best Vegetarian Dish

Clare Bradford

The Nancy Perry Cup

Most Points in Needlework and Handicrafts

Section L & N

Sue Edwards

 

Updated by the webmaster 25 January 2015